Aykut Şahin
YazarAykut Şahin
2 dakika okuma süresi
May 20, 2020

Güneş Kilitlenmesi Olayı Gerçekleşti


Bilim Adamları Endişeli

Bilim adamları, güneşin dondurucu hava, depremler ve kıtlığa neden olabilecek şekilde kilitlendiğini açıkladı. Peki tam olarak Güneş kilitlenmesi ne anlama geliyor?

Bilim adamları uzayın en önemli yıldızlarından biri olan Güneş’in şu anda minimum enerji dönemine girdiğini açıkladılar. Minimum enerji dönemi, Güneş üzerindeki enerji aktivitelerinin önemli ölçüde düştüğü anlamına geliyor.

Gökbilimci Dr. Tony Phillips'e göre enerjinin minimum seviyede devam ettiğini söyledi. Aynı zamanda Güneş lekesi sayısının, geçen yüzyılın en düşük seviyelerinden biri olduğunu belirtti. Manyetik alanın zayıflaması, Güneş sisteminde ekstra kozmik ışınların yayılmasına neden oluyor.

Oluşan bu aşırı kozmik ışınlar astronotlar ve hava taşımacılığı yapan bütün uçaklar vb. İçin sağlık tehlikesi oluşturuyor. Direkt olarak Dünya’nın Traposfer katmanının elektro-kimyasını etkiliyor ve yıldırımların aşırı tetiklenmesine neden oluyor.

NASA bilim adamlarının ise bu durum için bir endişesi var. Bu endişeleri aslında yersiz bir endişe değil çünkü 1790-1830 yılları arasında gerçekleşen Dalton Minimum’un tekrarlanabileceğinden korkuyorlar. Peki nedir bu Dalton Minimum olayı?

Dondurucu havalar, mahsul kayıpları, kıtlıklar ve güçlü volkanik patlamalara yol açıyor.

Dalton Minimum döneminde sıcaklıklar 20 yıl boyunca 2 santigrat dereceye kadar düşmüş ve dünya gıda üretimini harap etmiş bir olay. 10 Nisan 1815’te ise 2 bin yılın ikinci en büyük volkanik patlaması olan Endonezya’daki Tambora Dağı‘nın patlamasıyla 71 bin insan hayatını kaybetmesine yol açtı. Ayrıca 1816 yılında Temmuz ayında kar yağması bu yılın “Yazsız Yıl” (Eighteen Hundred and Froze To Death) olarak adlandırılmasına neden oldu.

Şuanda Güneş kilitlenmesi olayının ne kadar süreceği henüz tahmin edilemiyor ancak Bilim adamları bu durumun uzun sürmesinden oldukça endişe duyuyorlar.

Bunlar İlginizi Çekebilir