Zeynep Ulutürk
YazarZeynep Ulutürk
509 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Haz 1, 2020

Geliştirici Gözünden: React Native vs Flutter (1)


Kullanılan Dil Bakımından

React Native - Javascript 

React Native çoklu platformlarda uygulama geliştirmek için JavaScript kullanır. Javascript web dünyasının en çok kullanılan dillerden biri. React Native framework'ü sayesinde web geliştiricileri de mobil uygulama geliştirebiliyor. 

Flutter - Dart

Flutter, Google tarafından 2011 yılında duyurulan ve geliştiricilerin kullanımı az olan Dart dilini kullanıyor. Dart'ın syntax'ı Javascript veya Java gibi nesneye yönelik konseptlerini içerdiği için geliştiriciler için kolay anlaşılabilir. Dart öğrenmeye başlamak için en iyi kaynak:

https://www.dartlang.org/

Analiz&Sonuçları

Javascript bir çok web geliştiricisi tarafından kullanıldığı için React Native framework'üne adapte olmak çok daha kolay. 

Dart aynı zamanda güzel özelliklere sahip ama geliştiriciler topluluğunda az bilinen ve kullanılan bir dil. Bu kategori de React Native kazanan oluyor.

Teknik Mimarisi

React Native — Flux

React Native, Facebook'tan Flux mimarisini kullanıyor. JavaScript kodu çalışma zamanında yerel koda derlenir.  Kısacası React Native, yerel modüllerle iletişim kurabilmek için JavaScript köprüsünü kullanır.

Flutter — Skia

Flutter, bileşenlerin çoğunun içinde bulunduğu Dart çerçevesini kullanır, bu nedenle daha büyüktür ve genellikle köprünün yerel modüller ile iletişim kurmasını gerektirmez.  Dart, mobil uygulamalar geliştirmek için gereken tüm teknolojileri sağlayan Materyal Tasarımı ve Cupertino gibi çok sayıda çerçeveye sahiptir.  Dart çerçevesi, tüm protokollere, kompozisyonlara ve kanallara sahip Skia C ++ motorunu kullanır.Kısacası Flutter, Flutter motorunun kendisinde uygulama geliştirme için gereken her şeye sahiptir.

Analiz&Sonuçları

Flutter motoru, çerçevedeki yerel bileşenlerin çoğuna sahiptir ve yerel bileşenlerle iletişim kurmak için her zaman bir köprüye ihtiyaç duymaz. React Native, yerel modüllerle iletişim kurmak için JavaScript köprüsünü kullanır ve bu da düşük performansa neden olur. Bu yüzden mimari bakımından bu kıyaslamayı kazanan Flutter oluyor.

Bunlar İlginizi Çekebilir