Freedeveloper
YazarFreedeveloper
540 görüntülenme
4 dakika okuma süresi
Eki 7, 2019

Gelecekte Bizi Bekleyen Teknolojiler 


Hızla gelişen teknoloji dünyasında birçok insanın en çok merak ettiği soru gelecekte hangi teknolojilerin olacağıdır. Yapay zekâ teknolojisine sahip birçok ürün, neredeyse insan zekâsına ve görünümüne sahip robotlar, rüyaların kaydedilebilmesi ve daha nicesi bizi bekliyor.

1.Yapay Zekâ Teknolojisi 

Son dönemlerin en çok merak edilen konusu olan yapay zekâ, kısacası bilgisayarın veya bilgisayar kontrolündeki bir robotun veya uygulamanın insanlar gibi düşünebilmesidir diyebiliriz. Peki şu an yapay zekâ teknolojisi ile neler yapılıyor, hayatımızda ne kadar var ve gelecekte karşımıza nasıl çıkacak? Günümüzde akıllı arabalar ve dronelar, akıllı telefonlar, akıllı robotlar(örneğin robotlar artık garsonluk bile yapabiliyorlar.) mevcut. Gelecekte yapay zekâ teknolojisi ile geliştirilmiş robotlar hastalıklar için erken teşhis koyabilecek en iyi cerrahlardan daha iyi ameliyatlar yapabilecek. Bazı bilim insanları, insan beyninin küçük nano bilgisayarlar üzerinden kablosuz olarak internete bağlanabileceğini ve böylece insanoğlunun şu zamana kadar ulaştığı tüm bilgiye erişim sağlayabileceğini öngörüyor. Kısacası yapay zekâ hayatın her alanında insan işini kolaylaştırmış hatta üstlenmiş olacak.

2.Sürücüsüz Araçlar 

Otonom araçlar olarak da bilinen sürücüsüz araçlar günümüzde de belirli bir kullanım oranına sahip. Bu araçlar kurallara uyma konusunda insanlardan daha kusursuz ve gelecekte kaza yapmamaya programlanmış olarak piyasaya sunulmuş olacak. Ve bu gelişim sürecinde en büyük pay tabii ki yapay zekâ teknolojisine ait. Kim bilir teknolojinin ilerlemesi ile belki de bu araçlar artık herkesin alabileceği fiyatlar ile sunulacak.

3.Rüyaları Kaydetme  

Neredeyse hepimiz gece bir çok rüya görüp sabah uyandığımızda hatırlamamaktan şikayetçiyiz. Rüyalarımız hiç kaybolmasa hatta dönüp dönüp baksak aslında ne güzel olurdu. Peki rüyalar neden bu kadar önemli? Rüyalar bilinçaltımızı yansıttığı gibi psikolojimiz ile ilgili çok önemli bilgiler verir. Geleceğin teknolojisi ile insanlar rüyalarını kaydedip sabah izleyebilecekler ve hatta bu veriler doktorlar tarafından psikolojik hastalıkların tedavisinde kullanılacak. Kim bilir belki de rüyaların kaydedilmesi film ve dizi sektöründe de yeni bir akıma sebep olur.

4.Akıllı Ev Sistemleri  

Artık günümüzde insanların yoğun iş temposundan sonra bir evde aradığı konfor özellikleri de değişti. Her şeyi kolay ve mümkün olduğunca kısa sürede yapma isteği beraberinde akıllı ev sistemlerini de getirdi. Günümüzde akıllı ev sistemleri konutlarda bir ayrıcalık olarak sunuluyor. Bu sistemin içinde yangın sensöründen, panjur kontrolüne kadar her türlü konfor ve güvenlik üzerine tasarlanmış. Geleceğin teknolojisindeki evlerin duvarlarında büyük ekranlar olacak ve tüm telefon görüşmeleri, internet gezintileri ve televizyon izlemeleri bu büyük ekran duvarlar sayesinde yapılacak. Görüntüler arttırılmış ve sanal gerçeklik ile desteklenecek ve bu sayede evinizin salonunda otururken farklı mekanlarda seyahat ettiğinizi hissedeceksiniz.  

5.Işınlanmayı Aratmayacak Hologram Teknolojisi

Tarih boyunca insanoğlunun en çok istediği şeylerin başında ışınlanma geliyor. Ve insanların en çok merak ettiği soru ise gelecekte bunun yapılıp yapılamayacağıdır. Işınlanma tam olarak bilim kurgu filmlerinde izlediğimiz gibi gerçekleşemese de hız yönünden önemli gelişmeler olacak. Yüksek teknolojiye sahip kapsüllerle yapılacak yolculuklar sayesinde en uzak noktalar arasındaki mesafeler bile dakikalara indirgenecek. Ve bundan önce hologram teknolojisi sayesinde projeksiyon yöntemi gibi yöntemler ile insanlar yansıma olarak istedikleri noktada görünebilecekler. Sevdikleriniz ile istediğiniz anda aynı mekandaymışsınız gibi görüşebildiğinizi düşünün. Uzaklar artık gerçekten de çok yakın olacak.  

6.Gerçeğinden Farksız Uzuvlar

Günümüzde doğuştan veya daha sonra herhangi bir kazadan ötürü bir organını veya vücudunun uzuvlarını kaybeden insanlar için protez uzuvlar mevcut. Ancak bunlar ya kötü görünüyor ya da gerçek gibi görünmediğinden hasta psikolojisi üzerinde olumsuz etkiler bırakıyor. Gelecekte her alanda olduğu gibi tıp alanında büyük ilerlemeler kat edilerek gerçeğinden farksız uzuvlar üretilecek. Ayrıca gerçeği ile aynı işlevlere sahip organlar sayesinde kanser, kalp yetmezliği gibi rahatsızlıkların tedavisi de organ nakli ile mümkün olacak.

Bunlar İlginizi Çekebilir