Olcay Karagülle
YazarOlcay Karagülle
3 dakika okuma süresi
Eki 5, 2019

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?


Gayrimenkul değerleme uzmanı son yıllarda çok sıkça duyduğumuz ve oldukça yaygınlaşan bir meslektir. Bu meslek Gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından istihdamı sağladığı kişiler tarafından gerçekleştirilir. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları bir taşınmazın yani konut, arsa, bina gibi varlıkların hak ve kazançlarını, maddi değerini sorgulayan değerlendiren kişilerdendir. Bu kişiler Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı almak için belli özellikle sahip olmalı ve belli sınavlara girerek bu mesleğe adım atmış olmalıdır. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı yapmak isteyen kişilerin BDDK’nın sunmuş olduğu şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Öncelikle bu mesleği yapabilmek için SPK Lisanslama sınavlarından olan Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavına girerek Uzmanlık unvanını hak etmiş olmanız gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Ne Yapar ?

Gayrimenkul değerleme uzmanları bu işi yapan değerleme şirketlerinde çalışabildikleri gibi lisansları olduğu için birey olarak çalışma imkanına da sahip olabilirler. Lisansı olmayan kişilerin SPK gereğince bu görevi uzman olarak yapmaları imkansızdır. Gayrimenkul Değerleme Uzmanları örneğin bir ev satın alacağınız zaman alacağınız evin ederini ne kadar olduğunu raporlayan ve karar veren kişidir. Bu meslek sadece evler için geçerli değildir gayrimenkul adı altına giren arsa, bina, konut gibi geniş bir alanı kapsamaktadır. Diğer bir deyişle gayrimenkul değerleme uzmanı eksperlik yapmaktadır. Ama bu işi tüm profesyonelliğiyle ve tüm yönetmeliklere uygun olarak tüm ayrıntıları araştırılarak yapmaktadır. Bu mesleğin günümüzde oldukça rağbet gördüğünü söylemeliyiz. Öyle ki günümüzde oldukça gelişen gayrimenkul sektörü için bu alanda açık ve ihtiyaç oldukça fazladır.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olarak diplomalarını almış olmaları gerekmektedir. Uzmanlık unvanını almak için aynı zamanda Gayrimenkul Değerleme konusunda en az bu pozisyonda 3 yıl tecrübe edinmiş olması gerekmektedir. Son olarak da kesinlikle Sermaye Piyasası Kurulu’nun düzenlemiş olduğu lisanslama sınavlarından olan Gayrimenkul Değerleme Lisansı sınavına girmiş ve başarı göstermiş olması gerekmektedir.

Gayrimenkul değerleme lisansı Sınavına girmek için öncelikle sınav başvurusunda bulunulması gerekiyor. Sınava başvuru için Buradan girerek sınava kağıt üzerinde yada elektronik seçeneklerine karar vererek başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Sınav giriş şeklini seçtikten sonra Lisanslama sınavları arasından Gayrimenkul Değerleme Lisansını seçerek alt konuları tercih etmeniz gerekiyor. Daha sonra ödemenizi gerçekleştirerek sınav merkezi seçmeli ve başvurunuzu onaylamalısınız.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı Alt Konuları Şunlardır;

Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları

Gayrimenkul Değerleme Esasları

İnşaat ve Gayrimenkul Muhasebesi

Gayrimenkul Mevzuatı

Lisanslama sınavında bu konular bulunmaktadır. Bu konulardan sorulan her yüz sorudan 50 tanesini doğru cevaplamış olmanız gerekmektedir. Sınava başvuru sırasında ödeyeceğiniz tutar kağıt üstüne olan için 195 TL olup, elektronik sınav için her konu başına 70 TL ücreti vardır.

Bunlar İlginizi Çekebilir