Melisa Akyol
YazarMelisa Akyol
1 dakika okuma süresi
Mar 28, 2020

Flutter Nedir?


Flutter, içinde framework, widget ve diğer araçları barındıran, geliştiricilere Android ve iOS platformu için uygulama geliştirilen açık kaynaklı bir mobil uygulama SDK’sıdır.

Flutter'ın arkasındaki ana fikir widget'ların kullanılmasıdır. Farklı widget'ları birleştirerek, geliştiricilerin tüm kullanıcı arayüzünü oluşturabilirler. Bu widget'ların her biri düğme, menü, yazı tipi, renk şeması, dolgu ve diğerlerini tanımlar. Flutter'ın OEM widget'larını kullanmadığını, ancak Android veya iOS uygulamalarında yerel görünen kendi hazır widget'larına sahip sağlayıcıları vardır.Doğal olarak, geliştiriciler kendi widget'larını da oluşturabilirler.

Flutter, platformlar arası bir geliştirme aracıdır. Bu, yazılım geliştiricilerinin bir iOS ve Android uygulaması oluşturmak için aynı kod tabanını kullanabileceği anlamına gelir. Platformlar arası geliştirme, geliştirme süreci boyunca zaman ve kaynak tasarrufu için en iyi yöntemdir.

Flutter ile mobil uygulama geliştirmek için mobil uygulama geliştirme alanında tecrübenizin olmasına gerek yoktur. Dart programlama dilini kullanan Flutter’ı öğrenerek çok az kodlama bilgisi veya hiç kodlama bilginiz olmadan da uygulama prototipleri ve mobil uygulamalar geliştirebilirsiniz.  Yine Native platformlarda olduğu gibi Flutter’ı kullanarak kamera, konum verisi, internet, depolama ve diğer 3. Parti SDK’lara ihtiyaç duyan mobil uygulamaları geliştirmek mümkündür.

Bunlar İlginizi Çekebilir