Esra Akgün
YazarEsra Akgün
2 dakika okuma süresi
Ağu 18, 2019

 Sanırım hayallerimdeki altıncı meslek :) Bu bölümü kazanabilmek için bir sene de mezuna kaldım. 61bin sıralamayla Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi FTR bölümünü kazandım. Giresun'da yaşadığım için Zonguldak bana çok uzaktı ve ailemden de ilk defa ayrılacaktım. Tabii benim şanslı olduğum bir durum vardı. Hem liseden hem de mezuna da beraber kaldığım en yakın arkadaşımla aynı yere aynı bölüme gidiyordum. Yine de benim için çok zor oldu. Ama sonuçta hem ailem hem de kendim için okumaya gidiyordum. 

 Derken ailemden ayrıldım ve yurda yerleştim. Yurda alışması, arkadaşlara alışması, okula alışması, Zonguldak'ın yamasına alışması :) hepsi çok zorlu süreçlerdi. İnsanın üstünde bir bıkkınlık kalmıyor değil. Dersler başladığındaysa bölümün çok zor olduğunu düşündüm -halâ da düşünürüm- anatomi, fizyoloji vs öylesine zorladı ki beni... Bir de ben en çok matematik dersini seviyordum bu bölüm sadece biyoloji -ayrıntılı-. Kimseye tavsiye vermek haddime değil fakat eğer biyolojiyi, sabretmeyi ve insanlarla haşır neşir olmayı sevmiyorsanız bu bölüme geldiğinize pişman olabilirsiniz. Ben insanları da insanlara yardım etmeyi de seven biriyim fakat sabretmek ve biyoloji beni zorluyor. O yüzden bölümü bitirip mesleğe başlayacağım zamanı düşünüp sabrediyorum. Bir de dersler lisede olduğu gibi olmadığı için her sınava YGS-LYS'ye çalışır gibi çalışmalısınız. Derslere asılın ve elinizden geleni yapın. Fazla ciddiye almayınca bende olduğu gibi tekrara kalıp stajı alamayabilirsiniz. :) 

 Umarım herkes hayatındaki mesleği, işi gönlünden geldiğince yapabilir. Son bir tavsiye olarak da Zonguldak'a gelmeyin :D


Bunlar İlginizi Çekebilir