Aykut Şahin
YazarAykut Şahin
2 dakika okuma süresi
May 21, 2020

Everest Dağı Artık Şehir Merkezinden Görülüyor 


Asya ülkesi Nepal, koronavirüs salgınına karşı aldığı önlemler sayesinde süpriz bir durumla karşılaştı. Ülkedeki hava kirliliği salgın öncesinde ki döneme göre azalırken, ülkenin başkenti Katmandu’dan Everest Dağı görülmeye başlandı.

Virüs salgını nedeniyle alınan önlemler neticesinde çevre kirliliğinin en cok azaldığı yerlerden birisi Nepal’in başkenti Katmandu oldu. Önceki dönemlerde özellikle hava kirliliği konusunda büyük sorunlar yaşayan şehirde hava kirliliği salgın öncesine göre çok daha düşük seviyelere gelmiş durumda.

Katmandu’da hava kirliliğinin azalmasıyla şehir sakinlerinin yıllardır hasret kaldığı bir manzaranın da ortaya çıkmasını sağladı. Şehirden yaklaşık 195 km uzaklıktaki dünyanın en yüksek dağı olan Everest Dağı, Katmandu’dan görülebilir hale geldi. 

Salgına karşı alınan önlemler sayesinde insanlar artık evlerinde kalırken, şehrin sokaklarında önceki yıllara göre daha az araba bulunuyor. Bu durum şehrin hava kirliliğinin en büyük sorumlusu olan egzoz emisyonların görülmemiş hızda düşmesini sağladı. 

Hava kirliliğinin azalması ve Everest Dağı’nın görülmesinin yanı sıra solunum yolu hastalıkları ile hastanelere başvuran insan sayısıda oldukça azalmış durumda. Katmandu’daki HAMS Hastanesi’nde akciğer uzmanı olan Raju Pangeni, düzenli takip ettikleri KOAH hastalarının çoğunun semptomlarının hafiflediğini, hatta bazı KOAH hastalarının artık oksijen tedavisine ihtiyaç duymadığını söyledi. 

Nepal'de bu önlemlerin alınması halk sağlığı açısından oldukça sevindirici bir gelişme fakat virüsün tamamen yok olması durumunda tekrardan hava kirliliğinin artabilmesine karşın daha yeni önlemler alınması gerekiyor. 

Bunlar İlginizi Çekebilir