Ahmet Duman
YazarAhmet Duman
2 dakika okuma süresi
May 11, 2019

  ETKİLİ BİR MAKALE İÇİN 5 İPUCU


  1-) Aklınızda ne varsa öncelikle bir taslağını / diyagramını hazırlayın.

  Etkili bir makale yazmak için önce düşüncelerinizi düzenlemelisiniz. Kafanızda olanları kağıda aktardığınız zaman, fikirler arasındaki bağlantıları daha net olarak görebilirsiniz.

  Söz uçar yazı kalır sonuçta.

  Bir taslak oluşturmak, makaleniz için temel oluşturur. Fikirlerinizi not almak ve düzenlemek için bir taslak veya şema kullanmanız sizi her zaman bir adım öne geçirir.

  Diyagram oluşturmak için konunuzu sayfanın ortasına yazın. Bu konudan ayrılan üç - beş satır çizin ve ana fikirlerinizi bu satırların sonuna yazın. Bu ana fikirlerden daha fazla çizgi çizin ve bu fikirlerle ilgili düşüncelerinizi ekleyin.

  2-) Neyi savunuyorsunuz, teziniz ne?

  Şimdi bir konu seçtiniz ve fikirlerinizle alakalı bir diyagram hazırladınız sırada tez cümlesi oluşturmak var...

  Tez beyanınız, okuyucunuza makalenizin amacını anlatır.

  Örneğin; Mustafa Kemal Atatürk ve Türkiye üzerindeki etkisi hakkında bir makale yazıyorsanız, uygun bir tez ifadesi şöyle olacaktır: “Atatürk'ün ülkemizin geleceğine yönelik görev yaptığı süre boyunca yaptığı bir çok inkılap vardır''

  3-) Giriş yazınız.

  Artık tezinizin genel çerçevesini oluşturduğunuza göre bir giriş yapmalısınız. Giriş, okuyucunun dikkatini çekmeli ve makalenizin odağını göstermelidir.

  Dikkat çekici bir şey ile başlayın. Şok edici bilgi, diyalog, hikaye, fiyat teklifi veya konunuzun basit bir özetini kullanabilirsiniz. Hangi açıyı seçerseniz seçin, girişinizin son cümlesi olarak eklenecek olan cümlenizin tez beyanınızla uyuştuğundan emin olun.

  4-) Sonucunuzu yazın.

  Sonuç, konunun kapatılmasını sağlar ve konunuz hakkında son bir perspektif sağlarken genel fikirlerinizi özetler. Kararınız üç beş güçlü cümleden oluşmalıdır. Sadece ana noktalarınızı gözden geçirin ve tezinizi güçlendirin.

  5-) Son rötuşlar.

  Sonucunuzu yazdıktan sonra, yazınızı tamamladığınızı düşünebilirsiniz. Yanlış. Bunu bitmiş bir çalışma olarak düşünmeden önce tüm küçük ayrıntılara dikkat etmelisiniz.

  Paragraflarınızın sırasını kontrol edin. En güçlü noktalarınız, makalede ilk ve son paragraflar olmalı, diğerleri ise ortada kalmalı. Ayrıca, paragraf sıranızın mantıklı olduğundan emin olun.

  Son olarak, yazdıklarınızı gözden geçirin. Kağıdınızı tekrar okuyun ve anlamlı olup olmadığını kontrol edin. Cümle akışının düzgün olduğundan emin olun ve düşünceleri veya fikirleri birbirine bağlamak için ifadeler ekleyin.

  Yazımınızı dilbilgisi ve yazım hataları için kontrol edin.

  Veeee...

  Tebrikler!

  Harika bir makale yazdın.

  Bunlar İlginizi Çekebilir