Kaan Müderrisoğlu
YazarKaan Müderrisoğlu
4 dakika okuma süresi
Tem 1, 2020

En Yaygın Kullanılan Programlama Dilleri


Programlama dilleri bir bilgisayara veya cihaza hangi koşullarda nasıl işlem yapacağının anlatılması olarak tanımlanabilir. Günümüze kadar gelmiş pek çok yazılım dili vardır. Bu dillerden bazıları popülerliğini koruyup günümüzün en sık kullanılan diller haline gelmiştir. Popülerliklerinin sebepleri olarak her programla dilinin ayrı özellikleri bulunmakla birlikte işlevselliğiyle öne çıkanlar ön sıralarda yer almaktadır.

Java

Java ilk olarak 1991 yılında akıllı televizyonlar için programlama dili olarak kullanıldı. 1995 yılında Sun Microsystems’tan James Gosling tarafından geliştirilerek nesne yönelimli ve oldukça kapsamlı yazılım dili haline geldi. Programlama dili denilince akla ilk gelen programlama dillerindendir. Şu anda ise dünyanın en popüler programlama dilidir. Birçok yazılımcı tarafından geniş kullanım alanına sahip olduğu için tercih edilmektedir. Windows, Linux ve Mac platformlarında rahatça kodlanabilir. Java yalnız bilgisayarlarda değil, internet uygulamalarına, cep telefonlarına, oyun makinelerine, ev aletlerinden NASA’nın uydu sistemlerine kadar geniş bir yelpazede uygulama alanı bulunmaktadır. Son derece popüler, büyük sistemler inşa etmenin en sağlam ve güvenilir yollarından biri olarak kabul edilir.

JavaScript

Web uygulamalarında kullanılan en popüler programlama dilidir. İsim benzerliğine rağmen, JavaScript; Java ile ilgili değildir. Bugün web sitelerinin çok büyük bir oranı fazlası JavaScript kullanmaktadır. JavaScript ile HTML kullanılarak yapmak mümkün olmayan diğer görevleri daha dinamik hale getirmek için kullanılır. Ayrıca oyunlar ve API'ler oluşturmak için kullanılabilir. JavaScript günümüzde en popüler programlama dilleri arasında yer almasına rağmen yavaştır ve açıklara sebebiyet evrensel bir dildir.

SQL

SQL, 1974 yılında IBM Araştırma Merkezi'nde geliştirilmiştir ve başlangıçta SEQUEL olarak bilinen bu dil veri yönetmek ve veri tabanı tasarlamak için kullanılan bir yazılım dilidir. SQL (Structured Query Language- Yapılandırılmış Sorgu Dili), bir veri tabanındaki içeriğin eklenmesine, erişilmesine ve yönetilmesine izin veren bir veri tabanı sorgulama dilidir. SQL, web uygulamasının arka uç veri tabanı ile etkileşime girer.

C

C dili 1970’lerin başında Dennis Ritchie tarafından Bell Laboratuvarında Unix işletim sistemi ile kullanılmak için tasarlanmıştır. 1989 yılında Amerika Ulusal Standartlar Enstitüsü (ANSI) tarafından standartlaştırıldı. En yaygın kullanılan eski programlama dillerinden biri olan C, tüm zamanların en çok kullanılan dillerden biridir. C dili makine diline yakın olması sebebiyle hem donanımda hem de uygulama geliştirmede kullanılır. C programlama dili ile PIC, ATMEGA gibi neredeyse tüm mikroişlemciler programlanabilirler.

C++

C ++, 1970'lere dayanır; nesne yönelimli, orta düzey bir programlama dilidir. Günümüzün en popüler programlama dillerinden biri olan C ++ dili ile oyunlar, ofis uygulamaları, grafikler, video editörleri ve işletim sistemleri gibi bilgisayar programları ve yazılımlar oluşturmak için kullanılır. Gömülü sistemlerde de kullanılmakta ve bu sistemlerin popülaritesi artmaya devam ettikçe, gelecekte C ++ daha çok kullanılacaktır.

Python

Günümüzün en popüler programlama dillerinden olan Python, 1990 yılında Guido Van Rossum tarafından geliştirilmiştir. Öğrenilmesi ve yazılması kolay bir dil olduğu için pek çok yazılımcı ve programcı tarafından tercih edilmektedir. Windows, Mac OS, UNIX, LINUX gibi işletim sistemleriyle uyumludur. Python dilinin kullanım alanı oldukça geniştir ve nesne yönelimli, çok amaçlı bir dildir. Uygulama yelpazesinin geniş olmasıyla beraber tercih edilen programlama dillerinde üst sıralarda yer almıştır. Elektronik programlamada da kullanılmaktadır. Python'u bugünün en popüler programlama dillerinden biri yapan kullanışlı üçüncü taraf kütüphanelerin varlığıdır.

Visual Basic .NET

Microsoft tarafından geliştirilen bir diğer yazılım dili olan Visual Basic, nesne tabanlı, üst seviye, çok amaçlı görsel bir programlama dilidir. Kolay uygulama geliştirmek için de kullanıldığı için oldukça popüler bir dildir. .Net ile masaüstü uygulamaları, mobil uygulamalar ve web uygulamaları geliştirebilirsiniz. .NET üzerinde uygulama geliştirmek istiyorsanız Visual Studio Programını kullanmanız gerekmektedir.

MATLAB

Matlab’ın kurucusu kabul edilen Cleve Moler, New Mexico Üniversitesi'nde bilgisayar bilimi bölümünün başkanı konumundaydı. 1970'lerin sonlarına doğru MATLAB'ı geliştirmeye başladı. MATLAB (matrix laboratory), çok paradigmalı sayısal hesaplama yazılımı ve dördüncü nesil programlama dilidir. Kullanımı çok daha kolay, daha az kod yazarak yönergeler, hazır şablonlar ve sihirbazlar sayesinde belirli ihtiyaçlarda uzmanlaşmış pratik çözümler geliştirmeye yöneliktir

Bunlar İlginizi Çekebilir