Buse Mert
YazarBuse Mert
2.4 k görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Eyl 18, 2019

En İyi 4 Performans Testi Programı


1) CINEBENCH

        İşlemci ve grafik kartı performansını ölçmenin en iyi yollarından biri CINEBENCH kullanmaktan geçiyor. Test yaparken işlemcinizin tam gücünü kullanan CINEBENCH gerçekçi olan 3 boyutlu bir sahneyi render üzerinden geçiriyor. Belli algoritmalar eşliğinde sisteminizi yormayı amaçlayan görsel ile işlemcinizin azami kapasitesi hakkında bilgi alıyorsunuz. Multi-threaded denilen, çok çekirdek gerektiren işlemler yapan CINEBENCH, işlemcilerin tek bir çekirdeğinin performansının yanı sıra, tüm çekirdeklerini aynı anda kullandığı zamanki performansını da ölçebiliyor. Sonuç FPS şeklinde aktarılıyor.

        Tamamen ücretsiz bir performans testi gerçekleştirmek istiyorsanız CINEBENCH oldukça işinize yarayacaktır. Oyun bilgisayarlarının haricinde 2 boyutlu veya 3 boyutlu grafik tasarımıyla uğraşanlar veya film düzenleyenler için de bu araç hayat kolaylaştıran bilgileri size sunabiliyor.

2) Prime95

Bilgisayar kullanımı esnasında çeşitli nedenlerden dolayı işlemciniz problemlerle karşılaşabilir. Prime95 işlemci ve RAM’inizin performansını test edebileceğiniz bir uygulamadır.

        Prime95 size 3 farklı seviyede test imkanı sunmaktadır. Bu uygulama Small FFT ile basit RAM testi ve ağır CPU testi yapıyor. Large FFT RAM testini arttırırken CPU’yu maksimum ısı ve güç durumuna getiriyor. Son test ise her şeyi sonuna kadar test ediyor.

        Ancak Round off checking özelliğini kapatmayı unutmamalısınız. Yoksa işlem hataları raporlanmaz ve sorunu ancak mavi ekran ile karşılaşırsanız anlayabilirsiniz.

3) 3DMark Vantage

 3DMark Vantage, ekran kartlarının sınırlarını sonuna kadar zorlamaktadır. DirectX 10 destekli grafiklerin kullanıldığı yazılımda, ekran kartlarını zorlayacak tüm efektler deneniyor. Ayrıca kartın fizik motoru performansı da ölçülüyor. Genel bir puanın yanı sıra, GPU ve CPU’ya da ayrı ayrı puanlar veren yazılımda grafik ayarlarının seviyesine göre farklı testler yapılabiliyor. Özellikle oyun performanslarını değerlendirmeniz için 3D destekli ekran kartınızın neler yapabileceğini öğrenmenize yardımcı olabilir.

4) PassMark

Bilgisayar sisteminin gösterdiği bütün performansı ölçen yazılımlardan biri olan PassMark, işlemciden, ekran kartına, sabit disklerden, belleklere kadar tüm bileşenleri zorlayarak test eder. Kullanımı gayet kolay olan PassMark işlemci için sıkıştırma ve matematiksel testler, ekran kartı için 2D ve 3D uygulamalar kullanırken, bellek hızını ölçen ve sabit diskin yazma ve okuma hızını belirleyen testler de yapıyor. Gelişmiş kullanıcılara yönelik tasarlanmış daha pek çok test mevcuttur.

        Programın en önemli özelliği her şeyin kullanıcılar tarafından rahatlıkla anlaşılabilecek bir düzeyde hazırlanmış olmasıdır. PassMark Performance Test'i başlattığınızda yapabileceğiniz testler ekranda çıkmaktadır. PassMark Performance Test ile bilgisayarınızın zor şartlar altında sergilediği performansı test edebilirsiniz.

Bunlar İlginizi Çekebilir