Berkant Bağcı
YazarBerkant Bağcı
2 dakika okuma süresi
Tem 14, 2024

Düşük Öz-Saygı ve Fedakarlığın Pişmanlığı


Her şey bağlantılı mı?

İnsanlar, ilişkilerinde fedakarlık yapmaya karar verdiklerinde kendilerini savunmasız bir durum içine sokmakta.

Bu savunmasız durum ileriye dönük ciddi ilişki sorunlarına sebep olabiliyor.

Örneğin siz çok sevdiğiniz kız arkadaşınız için büyük fedakarlıkları göze alıyorsunuz ve hatta bunları gerçekleştiriyorsunuz fakat kız arkadaşınız bu fedakarlıklara karşılık hiçbir şey yapmıyor. Siz bu durumda ne hissederdiniz?

İşte sorun burada başlıyor…

Siz bu karşılığı alamadığınız için gelecek eylemlerinizde de çekingen davranmaya zorlanıyorsunuz.

Siz verdiğiniz değerin karşılığını göremeyince, duygularınız sizi ele geçirmeye ve hatta sizi kontrol etmeye başlıyor.

Bu durum çoğunlukla öz-saygı ve öz-güven konusuyla bağlantılı aslında. Fakat bu duyguları yaşıyorsunuz diye de zayıf olmuyorsunuz. Sizler de herkes gibi insansınız ve her şeyinizle özelsiniz.

Şimdi devam edelim.

İlişkide böyle bir durum yaşadınız ve ilk kez oluyor diyelim, sonrasında kendi içinizde de bu durumu affettiniz.

Peki bir sonraki eyleminizde ne olacak dersiniz?

Her ne kadar affetseniz de yakın ilişkilerde karşılıklı sevgi, saygı çok önemlidir. İlişkinin de böyle olması gerekir yani tek taraflı değil de çift taraflı olmalı. Siz tek taraflı çabalamaya devam ettikçe size bir güvensizlik, bir endişe de gelmeye başlayacak, bunlar da “Beni önemsemiyor mu?” ya da “Acaba kullanılıyor muyum?” gibi düşüncelerden oluşabilecektir. Bu düşüncelere bir kez maruz kaldığınızda ilişkide bir kopukluk başlayacaktır. Her ne kadar sevseniz de, güvenseniz de bu düşünceler size hep bir bariyer, bir set olacaktır. Bu durumda en önemlisi kendinize kızmadan, olayın farkına vardığınızda ve bu tür düşünceler geldiğinde kendinizi normalleştirmeye yani fedakarlık konusunda kendinize bir sınır koymaya çalışmanızdır. Siz sınırlarınızı koymaya başladığınızda karşı taraftan belki de tepki bile alabilirsiniz fakat kendinizi daha rahat, daha huzurlu hissedeceksinizdir. Sınırlar her zaman olmalı tabii abartmamak koşuluyla.

Diyeceğim şudur ki; Kendinizi her şeyden daha çok sevin, her duyguyu aşırı yaşamadan özel ve güzel yaşamaya bakın ve de siz nasılsanız karşı taraftan da bunu bekliyor olmanız gayet normaldir ve haklılık içermektedir. Bu düşünceler sizi kötü bir insan yapmaz, çünkü siz bir insansınız bunların hepsi (endişe, kaygı, stres) insan doğasında bulunan şeyler… Kendinizi üzmeyin, her şeyi ortada yaşayın dostlar.

Bunlar İlginizi Çekebilir