Beril Kesten
YazarBeril Kesten
516 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Kas 11, 2019

Diyette Doğru Bilinen Yanlışlar“Ne yaparsam yapayım kilo veremiyorum” cümlesini hayatınız boyunca eminim çok kez duymuşsunuzdur. Azimle yapılan zayıflama çalışmalarının ardından tartıya çıkıldığında kilonuzun hiç oynamaması/artması sizi bir hayli hayal kırıklığına uğratıyor, farkındayım. Küçük ama önemli püf noktalarıyla tartıya meydan okuyabilirsiniz! İşte o önemli püf noktalar...

1)SAAT 18.00 DAN SONRA HİÇBİR ŞEY YEMEMEK: Saati sürekli değiştirerek bir kısıtlama koyan insanları duymuşsunuzdur, “Ben akşam 6/7/8 den sonra hiçbir şey yemiyorum, çok zayıfladım” gibi cümlelerle zayıflamalarını saate bağlarlar lakin bu kocaman bir yanlıştır. Herkesin yaşam düzeni ve metabolizması farklıdır, bir saat kısıtlaması koymak yanlıştır. Sindirim açısından uyumadan 2-3 saat önce yemeği kesmeniz sizin için iyi olur. 

2)DETOKS YAPMAK: Detoks yapmak için çeşitli sıvılar içip aç kalmaya gerek yok. İdeal vücut kilosuna ulaştığında karaciğerimiz zaten detoks işlemini gerçekleştiriyor.

3)ÖĞÜN ATLAMAK: Metabolizmayı yavaşlattığı için kilo vermeyi zorlaştıran bir husustur. Daha az kalori almak için öğün atlamanın hiçbir faydası yoktur ayrıca kan şekeri dengesinin bozulmasına neden olur.

4)TEK TİP BESLENMEK: Sosyal medyada sıkça duyduğumuz maydanoz diyeti, ananas diyeti gibi kısa zamanda hızlı kilo verimini hedefleyen diyetler sağlığı tehlikeye sokar. 

5)KARBONHİDRAT ZARARLIDIR,TÜKETMEYİN(!): Karbonhidrat tüketmek vücudun gereksinim duyduğu enerjiyi sağlamak için çok önemlidir, hamurişi gibi besinler  tüketildiğinde hızlı acıkma hissi oluşturur, karbonhidratları düzgün bir şekilde kullanırsak hiçbir zararı olmayacaktır.

Bunlar İlginizi Çekebilir