AE Yazılım
YazarAE Yazılım
2 dakika okuma süresi
Eki 7, 2020

Covid-19 Tedavisini Yapay Zeka mı Bulacak?


Peki gerçekten yapay zeka yöntemleri işe yarayabilir mi?

    Dünyada milyonları etkileyen koronavirüs için acil çözüme ihtiyacımız var. Peki gerçekten yapay zeka bize yardımcı olabilecek mi? Virüsün etkisini azaltmak zamana karşı verilen bir yarış haline geldi. Sağlık uzmanları ise aşının gelişmesinin zaman alacağını söylüyor. 2021 öncesi aşının mümkün olamayacağını söyleyen uzmanlar yeni araştırmalara başladı. Bu araştırmalarda ise yapay zeka ön planda. Uzmanlar yapay zeka ve makine öğrenimine güveniyor.      

    Hong Kong merkezli Insilico Medicine  tıbbi yapay zeka alanında kendini oldukça geliştirmiş. Insilico uzmanları virüsün ilerlemesinin durması için gerekli molekülleri bulmak amacıyla 28 makine öğrenimi modeli geliştirmekte. Koronavirüsün temel proteinlerinden birini etkisiz hale getirmek için küçük bir molekül arıyorlar. Bu molekülleri görüntülemek için ise yapay zekadan faydalanıyorlar.     

     

    Firma geliştirdiği algoritmalar sayesinde virüse yerleştirilebilecek birçok molekül tanımladı. Bunlardan 7'si ise klinik olarak test ediliyor. Eğer virüste bulunan temel proteinlerden birini inhibe edebilecek bir molekül bulabilirlerse tıbbi yapay zekada yeni bir çağ açılmış olacak. Yapay zekanın geliştirdiği tedavi yöntemlerinin de klinik testlerle doğrulanması gerekecek.    

     Her  ne kadar  yapay zeka gelişmeye devam etse de  siz maske + sosyal mesafe + temizlik kurallarını göz ardı etmeyin. Sağlığınız hiçbir şeyden değerli değildir.

Bunlar İlginizi Çekebilir