Meryem Ak
YazarMeryem Ak
2 dakika okuma süresi
Eyl 5, 2019

Önlisans bölümlerinde Çift Anadal

Merhaba Arkadaslar,Bu zamana kadar çift anadalı sadece lisans bölümlerine verildiğini düşünenler olmuştur.Bu yazım benim gibi bir lisans bölümü kazanamayıp güzel bir bölümle iki üniversiteyi okumak ,kariyerini geliştirmek için önlisans bölümlerine verilmiş bu güzel fırsattan bahsedeceğim.

Öncelikle her Üniversitede bu yoktur öğrenci işlerinize veya okuduğunuz okulun sayfasında bu tür bilgileri vardır orada başvuru detayları yayınlanır kendi üniversitemizin OBS sisteminden bu başvuruyu yapabilirsiniz. Bu zamana kadar kimseyi dinlemeden araştırdım önlisansa çift Anadal mı verilirmiş diyenlere itibar etmeyiniz 🙂 İki tercih hakkınız oluyor size tercih edeceğiniz bölümler yine okulun sayfasında klavuzda yazıyor . 

Daha sonra Eylül ortası gibi sonuçlar açıklanıyor arkadaşlar transkript verip bazı görmüş olduğunuz derslerden muaf oluyorsunuz. Okuduğunuz bölüm 1.öğretimse çift Anadal bölümünüz de 1.öğretim olup çakışan ders saatleri varsa bu dersleri 2.öğretimden almak için dilekçe yazıyorsunuz. Bu sizin hakkınız ve 2.öğretimden ders aldığınız için harç ücreti ödemiyorsunuz bunu da belirteyim.  Ama her yıl çift Anadal yaptığınız için 95lira 2.üniversite harç ücreti ödüyorsunuz.Ben bunu kazanıp ders kaydı yapmadan önce OBS sisteminde ekranıma gelen yazı ile öğrendim sizin bunu bilmenizde fayda var sonuçta her ogreci her dönem 95lira ödeyemeyebilir. Ödedim ders kaydımı yaptım ve sabah akşam okula gidip bir yılımı bitirdim.

Daha fazla bilgi için bu yazım tutulursa daha çok yazacağım.


Bunlar İlginizi Çekebilir