Bahar Yıldırım
YazarBahar Yıldırım
641 görüntülenme
3 dakika okuma süresi
May 16, 2019

BAŞARI BAŞARISIZLIK MIDIR ?


İnsanız. zaman zaman hepimiz kendimizi kötü hissedebilir yalnız otururken duvarlara bakarken bulabiliriz kendimizi. Boş bir defter gibi geliriz. Hayatta hiç bir şey başaramamış gibi , bir amacımız yokuş gibi ... Yanlış. Çok yanlış.

 Şimdi derin bir nefes alıp tüm olumsuzlukları geride bırakalım . Hiç kimse hayata her şeyi mükemmel yapmak için gelmedi . Öncelikle bunu anlamamız gerekiyor. Eğer her şeyi mükemmel yapabilseydik, Dünya kusursuz işlerdi ve dünya kusursuz işlediği zamanda her şey çok sıkıcı olurdu.. Bana inanın .Bunu asla aklımızdan çıkarmamalıyız dünyanın da bir düzeni var. Bu düzen , insan hayatının olumsuzluklarıyla keşfediliyor . o yüzden olumsuzluklar devam etmeli .Eğer olumsuzlukları olmazsa , hayatın güzel yönlerini asla göremeyiz.Oturup bir düşünün gözlerinizi kapatın ve sadece hayal kurun. Her şey yolunda gitseydi her konuda başarılı olsaydınız bu hayattan yine de zevk almaya devam edecek miydiniz? Bence hayır. Çünkü eğer her konuda mükemmel olsaydınız kendinizi geliştirmek için çaba sarf edebileceğiniz , eğlenmeye devam edeceğiniz bir uğraşınız veya amacınız olmayacaktı . mesela resim çizmekte çok iyisiniz diyelim.100 tane çizin 1000 tane çizin en sonunda sıkılacaksınız çünkü hepsi zaten mükemmel olacak, kendinizi asla zorlamayacaksınız. Çok klişe görünüyor söylediklerim farkındayım ama umutsuzluk ve başarısızlık bile insan için biraz gerekli değil mi? Aslında gerekli olan tek şey insanın kendisi ile baş başa kalıp birazcık neleri yanlış yaptığını düşünmesi, kendisini/kendi dünyasını daha ileriye nasıl götürebilir bunları keşfetmesi. İşte kötülükler aslında kendimizi daha iyi yönlerini keşfetmek için var!!

Bir şeyler deneyip başarısız mı oldunuz? Korkmayın.

Bir alanda başarısız olmak demek her alanda başarılı olmak demek değildir. Müzik yapmayı deneyip başarısız olduğunuz zaman kitap yazmak da başarısızsınız demek değildir. Bu sadece doğru şeyi bulmakla alakalı. Tam tersi de geçerli elbette. Sadece tek konuda iyi değiliz hiçbirimiz .Gerekli olan ey kendimizi keşfetmemiz. İnsanın sadece tek bir amacı olmamalı hayatta bir sürü amacınız olmalı. İyi insan olmak ,güzel davranmak,, güzel kitaplar okumak ,güzel insanlar yetiştirmek ,Arkadaşlarınıza ve sevdiklerinize güzel bilgileri aktarmak ... İnsan aslında bunun için gelmiyor mu hayata? Gerçek amacımız gerçekten sadece Tanrıya dua etmek olabilir mi?

 Kendine inan demeyeceğim herkes gibi . Kendini zorla, içindeki o kaybolmuş yetenek ırmağına ulaş ve suyundan kana kana iç . karnın ağrıyana kadar , artık susamayacak kadar çok iç ! Kendini artık güzel şeylerin içinde bulacaksın. Sen kapıları çalmadan , yetenek kapıların sana aralanmayacak , dene ! Yapman gereken tek şey denemek . Kaybedecek bir şeyin yok . zaman kaybettiğini sanacaksın ama hayır. O zamanı sosyal medyada like tuşlarına basarken zaten kaybediyorsun.

Son bir şey daha.Kendini her sabah mutlu etmek , güne güzel başlamak ister misin ? her gün önünden çokça kez geçtiğin bir duvara bir gülen surat iliştir. Çiz , yapıştır veya kazı... Sana kalmış. O güldükçe sen güleceksin , sen güldükçe birileri daha gülecek ve yayılıp gidecek. Tıpkı esnemek gibi.

yüzünden gülümsemen , içinden merakın ve ruhundan iyilik eksik olmasın.

Bunlar İlginizi Çekebilir