Kaan Müderrisoğlu
YazarKaan Müderrisoğlu
562 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Kas 22, 2020

Bana Bilmediğim Bir Şey Söyle


Twitter'da"Tell me something i don’t know" diye pek meşhur bir akım var. Bu akıma mensup kişiler, havalı fotoğraflarını bu kalıpla paylaşıyorlar. Bu tarz tweetleri alıntılayıp verilen bilgiler, herhangi bir eğitim kurumunun yıllarca öğrettiği bilgilerden 1000 kat daha öğretici olabiliyor. İşte sizler için derlediğim o ilginç bilgiler;

35mm’lik filmde 1 metreye yaklaşık 54 kare sığar. Bu da 1 saatlik film için 1.600 metre yapar. İşte bir zamanlar bu nedenle film uzunluğu metreyle ölçülürdü. Orta metraj ya da uzun metraj gibi nitelemeler o zamanlardan kalmadır.

İnce belli çay bardağında ağız kısmının geniş alt kısmının ise ince olması gelen sıcak çayın ağız kısmında daha çabuk soğuması aynı zamanda alt kısımda kalan çayın ise sıcaklığını daha uzun süre muhafaza etmesini sağlar.

Karantina sözcüğü latince 40 sayısından geliyor. 14. yüzyılda Avrupanın üçte birini öldüren veba salgını sırasında, venedik’e gelen gemiler salgın riskine karşı 40 gün bekletilip sonra limana giriş izni veriliyormuş. Karantina kelimesi buradan geliyormuş. 

Jül Sezar, ünlü "veni, vidi, vici - geldim, gördüm, yendim" cümlesini Tokat'ın Zile ilçesinde söylemiştir.

Piyasalarda 'etkin piyasa hipotezi' diye bir kavram vardır. Piyasadaki tüm bilginin hisse senedi fiyatları içinde olduğunu, bu yüzden fiyatın gerçek değerleri yansıttığını, herkes de bunu bildiği için piyasa ortalamasının üzerinde getiri elde etmenin mümkün olmadığını söyler.

Eski Türklerde ağacın işkence ve infazda araç olarak kullanıldığı görülür. Zina suçu işleyenler, oğuzlarda, kolları bacakları iki ağaca bağlanır ağaçlar aksi yöne doğru devrilir ve beden parçalanır. Ağaç doğurganlığın simgesidir ve makbul doğum olmayan ilişkileri cezalandırır.

Develerin 3 tane kaşı var. 

Karadutun lekesini sadece kendi yaprağı çıkarır. 

Leoparlar genellikle Sahra altı afrika ve kuzey afrikada yaşarlar.

Bunlar İlginizi Çekebilir