Yağmur öztürk
YazarYağmur öztürk
767 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Ağu 3, 2019

BalkanRail-ilk adım


Bosna-Hersek

Öğrenciliğimin başından beri bir kısmını kenara atarak biriktirdiğim KYK kredisi ile mezuniyetim sonrası çıktığım üç haftalık Balkanlar turunu 5 ülke kapsıyordu. İzlediğim rota şu şekilde oldu;

Bosna-hersek

Karadağ

Sırbistan

Makedonya

Arnavutluk

Her bir ülkede birden fazla şehir görmeyi hedeflemiştim ve öyle de oldu. Genel bir kültürel tur yapmak istesem de Karadağ'ın o büyüleyici atmosferinde bir deniz tatili yapmasam olmazdı o yüzden Karadağ'da diğer ülkelerden daha uzun kalarak 2 şehrini talan edip günlerce yüzme fırsatım oldu.

Sırası ile anlatmam gerekirse Bosna'da 2 gece 3 gün geçirdim ve ne kadar zorluklar yaşamış, yaşanan iç savaş sonucu psikolojik ve maddi boyutlardaki etkilerin halen devam ettiğini ilk elden deneyimleme fırsatına sahip oldum. Uçağımın başkent Saraybosna'ya indiği gün pazar sabahı olması sebebiyle hayatımın şoklarından birini yaşayıp hayalet bir şehre iniş yaptım O çok önemli ve kalabalık başçarşının bile pazar günleri açılmadığını çünkü esnafların da tatil yaptığını öğrenmiş oldum. Şehir içinde gezinirken -ki çok küçük olduğu için 1 günden fazlasını istemiyordu- savaştan kalma mermi izlerinin halen kullanılan binalardaki izlerini görmeniz mümkün. Saraybosna yani Sarajevo gezimin ardından bir tren yolculuğu ile Mostar şehrine gidip o ünlü köprüden yapılan atlayışlara tanık oldum. Başkent kadar büyük ve donanımlı bir şehir olmaması sebebiyle mostar turum yaklaşık 3 saatte bitti.Ağırlıklı olarak müslüman barındıran ülkede -yani helal et arayanlar için bulunmaz nimet- çok lezzetli bir köfte türü olan cevapicici seçeneği bulunuyor. Hayatımda yediğim en lezzetli yemeklerden biri olduğunu söyleyebilirim. Çok sıcakkanlı bir millete sahip olan ülkede ingilizce ile her işinizi rahatlıkla halledebiliyorsunuz.

Bunlar İlginizi Çekebilir