Cem Baybars
YazarCem Baybars
2 dakika okuma süresi
Ara 5, 2018

AVARA KASNAK NEDİR?


   Avarak kasnak aslen bir kayışın çevirdiği, Tarik edici ve edilen kasnaklar sınıfında yer almakta olan bir kasnak türüdür. Avara kasnaklar güç aktarmazlar. Görevleri kayışların gerginliklerini sağlamaktır. Sürtünme kuvvetinin arttırılması prensibiyle güç aktarımına olan dayınımın yükseltilmesini sağlayan parçadır. Daha fazla gücü aktarmak için üretilen mekanizmaların içerisinde kullanılırlar. Halk ağzıyla bu kasnaklara avare kasnak denilir.

   Avare kasnağı günlük dilde kullananlar ise kendini tekrar eden, monoton, tadı olmayan işler ve sözleri ifade etmek için tercih etmektedirler. Can YÜCEL’in İçi Marşı şiirinde ki bir mısrada da yeri olan kelime birçok başarılı ve tanındık insan tarafından da sıklıkla kullanılmıştır.

  Birçok konuşmasında kökleri çok eski tarihlerde olan kelimelere yer veren Cumhurbaşkanı’nın bu sıralarda en çok ilgi çeken ifadelerinden biri olmuştur avara kasnak. Daha önceden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kullandığı mankurt kelimesine de avare kasnak gibi aşırı ilgi duyulmuş bir çok platform da kelimeyle ilgili bilgiler paylaşılmıştır.

   Ferit ERGÜN de kitaplarından birisine görevi kayıştaki gerginliği sağlamak olan avare kasnka ismini verdiği bilinmektedir. Kayış kasnak ikilisinin mekanizma çalışması için çok önemli bir yere sahip olmaları ve gereğinden az ya da fazla gergin olan kayışın tüm sistemin işleyişini aksatacağı düşünüldüğünde avare kasnağın önemi ortaya çıkmaktadır.
   Avare kasnak özellikle mekanizmaları dayanımında kullanılmaktadır zira sistemin hasar görmeden çalışmaya devam edebilmesinin yegane yolu üstüne binen yükü taşıyabilmesidir. Düşünülenden ya da hesaplanandan daha fazla yük kullanılmak istendiğinde mekanizmanın bütünlüğü tehlike altına girmektedir. İşte bu tehlikeyi ortadan kaldırabilmek için avare kasnaklar kullanılır.
   Bunun yanında avare kelimesinin getirdiği olumsuz anlam sebebiyle kayış kasnak sistemlerinin çalışmasıda bu denli öneme sahip bir parçanın günlük hayattaki kullanımı yine olumsuz şekillere bürünmüştür.
   Kasnağa avare denmesinin sebebi ise her ne kadar sistem üzerinde çok önemli bir yere sahip olsa da kasnağın hareketi aktarmaya yaramamasındandır. Avare kasnak sadece sistemin dayanıklılığının arttılmasını sağlamaktadır.

Bunlar İlginizi Çekebilir