Yücel Karasi
YazarYücel Karasi
478 görüntülenme
2 dakika okuma süresi
Nis 18, 2020

Ameliyatlarda platin kullanımı 


Platin nedir? Ne için kullanılır? 

PLATİN

Bu yazımızda sizler için ameliyatlarda kullanılan platin hakkında bilgiler vereceğim. Platin dediğimiz şey nedir? 

Platin dediğimiz madde gerçekten platin mi ? Ameliyatlarda neden bu madde kullanılır? Tedavisi olumlu sonuçlar veriyor mu ? Tedavi sonrası ağrı oluşuyor mu? 

Bu yazımızda yukarıda bahsettiğimiz sorulara cevap arayacağız. 

Platin nedir?

Platin, periyodik cetcelde 78 numaralı simgesi "Pt" olarak gösterilen bir elementtir. Grimsi beyaz renkte değerli bir elementtir. Altından sonra gelen en değerli metaldir.

Peki bu kadar değerli olan bir metal sizce gerçekten ameliyatlarda kullanılabilir mi?

 Ameliyatlarda halk ağzında platin olarak nitelendirilen metal aslında platin midir? Bu soruya ameliyatlarda platin takılmış arkadaşlara üzülerek "hayır" cevabını vermek zorundayım.  Halkın platin dediği şey aslında çelik, titanyum, vitalyum veya krom kobaltlı bileşiklerden oluşmaktadır. Yani bu platin gerçekten platin değildir. Bu tür maddelere genel olarak implant denir. Bu maddelerin lullanılmasındaki amaç hasar oluşmuş olan kemiği desteklemektir. Böylece kayma vb. durumların önüne geçilmiş olunuyor. Çoğu insanın merak ettiği bir şey var. Bu implantların insan kemiğine bir zararı var mıdır diye. Tabi ki de bu maddeler oluşturulurken insan sağlığına asla zarar vermeyecek şekilde yapılıyorlar. Örneğin platin dediğimiz madde kemik ile uyumlu olarak esneyebilme özelliğine sahiptir. Bu gibi özelliklerinden dolayı da ameliyatlarda güvenli bir şekilde kullanılmaktadır. Tedavisi genellikle olumlu olarak sonuçlanan bir yöntem olarak kullanılan platin tedavi sonrası hiçbir sıkıntı yaratmamaktadır. Doğru yapılmış bir ameliyattan sonra da platin ağrı oluşturacak bir şey değildir. Tabiki de biryerlere çarptırmadığımız sürece :)

Bunlar İlginizi Çekebilir