Cem Baybars
YazarCem Baybars
2 dakika okuma süresi
Kas 4, 2018

Alaz ismi ne anlama gelmektedir?


   Alaz ismi bebeğine isim koyacak ebeveynler için yeni ortaya çıkmış ve güncel isimler arasında oldukça ilginç bir isindir. Her ebeveyn, çocuğunun hayatı boyunca taşıyacağı güzel ve güçlü anlamları olan bir isme sahip olmasını ister. Hal böyle olunca da ortaya birçok seçenek çıkar elbette.
   Son dönemlerde Dünya kültürleri arasında yaşanan hızlı paylaşımlar ve etkileşimler sonucu Türkiye’de kullanılan isimlerin arasına da birçok yabancı kökenli isim girmiştir. Ancak şöyle bir durum vardır ki Alaz ismi, her ne kadar öyle durmasa da hali hazırda Türkçe bir isimdir.
   Peki çok hoş bir ahengi ve görüntüsü olan bu Alaz ismi ne anlama gelmektedir? Hangi cinsiyet için uygundur? İşte bu yazıda birbirinden güzel anlamlar taşıyan, oldukça güçlü Alaz ismi ile ilgili bilgiler anlatılmaktadır.

   Alaz ismi Türkçe de bulunan birkaç isim gibi üniseks bir isimdir. Yani hem kız hem de erkek çocukları için kullanılabilir bu isim. Türkçe kökenli bir kelime olmasına karşın Türkiye’de kullanımı çok azdır ve Kur’an-ı Kerim’de geçmez.
   4 harfli bu Alaz ismi yazıldığı gibi okunmaktadır. Türk ve Altay Mitolojisinde yer alan bu isim Alaz Han isimli Ocak Tanrısı’ndan gelmektedir. Bu tanrının ise görevi evlerdeki ateşi korumak ve evcil hayvanların koruyuculuğunu yapmaktır.

   Alaz isminin ifade ettiği 5 ayrı anlam vardır. Bu anlamların ilki “Alev” dir. Alev anlamına gelen Alaz ismi aynı zamanda ağaçsız, açıklık bölge olarak da geçmektedir literatürde.
   Alaz isminin 3. anlamı ise “gösteriş, haşmet” şeklindedir. 4. anlamı Alaz Hanı ifade ederken son anlamı ise Kürtçe olarak “Amaç, Hedef” demektir.

   Birçok güzel ve kudretli anlam barındıran Alaz kelimesinin kullanımında dini olarak hiçbir sakınca bulunmamaktadır. Türkiye’de kullanan insan sayısı az olmakla birlikte doğu kesimlerinde birkaç kişinin bu ismi kullandığı muhtemeldir.

   Anne ve babaların yeni doğan bebeklerine koymakta hiç tereddüt etmemesi gererken isimlerden birisidir Alaz. Hem söyleniş, hem yazılış hem de anlam bakımında oldukça güçlü bir duruş sergilemekte ve bir insanın hayatı boyunca taşıyabileceği isimler arasında yer almaktadır.

   Hatta Alaz ismi kullanılarak yazılmış birkaç akrostiş şiir bile bulunmaktadır. Yapılan isim analizlerindeyse bebeğe konulmasında herhangi bir sakınca görülmemiştir.

Bunlar İlginizi Çekebilir