Vedat Kaçar
YazarVedat Kaçar
3 dakika okuma süresi
Tem 20, 2020

Alanya Maceram

Ankara'dan Alanya'ya üniversite okumak için gideceğimi ilk öğrendiğimde heyecanlanmıştım zira daha önceleri tatil lokasyonu olması dışında pek bir bilgim yoktu. Üniversiteyi kazandığım 2018 yılında orada bir üniversite olması da benim şansıma olacaktı ki sıcağı denizi ve kumsalı çok seven birisiydim. Gel gelelim 2 senem geçti Alanya'da ve epey bir bilgi birikimim oldu.

Öncelikle benim gibi büyük şehirden gelen arkadaşların pek zorlanmayacağını söylemeliyim. Çünkü Alanya şehri yaklaşık 330 bin nüfuslu ve çok da karmaşık olmayan bir tatil yöresi. Alanya hakkında daha fazla bilgi vermeden önce öğrencilik hayatına bakalım.

Öğrencilik-Sosyal Hayat-İş İmkanı

Alanya'da ALKÜ(Alanya Alaaddin Keykubat Üniversitesi) ve AHEP(Alanya Hamdullah Emin Paşa Üniversitesi) adında iki devlet üniversitesi ve bunların toplamda  yaklaşık 15 bin öğrencisi vardır. Bu üniversitelerin yeni kurulması nedeniyle(2015-2011) Alanya öğrencilere yeni yeni ısınmaktadır. Daha çok tatil yöresi olması sebebiyle konaklama imkanlarının fazlalılığı öğrenciler için bir avantaj olarak görülse de çok sık bir araştırma sonunda kalacak bir yer bulmanız sizin faydanıza olacaktır. Çünkü konaklama sahipleri sizi turist sanıp yüksek fiyatlar ödemenize neden olabilirler. KYK yurtlarında kalacak kişiler için de tavsiyem en az 2 yılınızı ekonomik bir şekilde geçirmek için büyük fırsat. 

Ulaşım konusunda ise Alanya'nın çok kompleks olmayan bir sisteme sahip olması yine bizler için bir avantaj zira 2 ya da 3 farklı otobüsle okula ulaşmanız mümkün( Son zamanlarda öğrenci sayısındaki artış özellikle sınav haftalarında ulaşımda sorunlar yaratsa da yavaş yavaş çözüme kavuşturuluyor). Bundan sonra vereceğim bilgiler ALKÜ hakkında olacaktır.

Üniversite kampüsü merkeze yaklaşık 20-30dk arasında olup Kestel'dedir. Bunun dışında kampüste fakültelerin birkaçı hariç bir arada bulunmaktadır. Kampüste geçen seneye kadar sosyal açıdan elle tutulabilir pek yapı yoktu fakat bu sene yapılan farklı farklı yapılar(kafe restoran,lokanta vb) kampüs hayatını canlandıracaktır.  Fakat benim tavsiyem Alanya'nın size verebilecekleri kampüs hayatını fazlasıyla unutturacaktır. Kumsalları, tarihi mekanları, denizi, her türlü sosyal etkinlik ve sportif faaliyetleri, doğal güzellikleri ve daha niceleri. Benim favorilerim ise yüzme, bisiklet turu ve trekking.

Yazın Alanya'da kalıp çalışmak isteyen öğrenciler için bir numaralı yer oteller. Özellikle Alanya'da yılın 8-9 ayının yaz gibi geçirilmesi nedeniyle birçok otellerde iş imkanı doğmakta. Bu sebeple her yıl üniversitede Kariyer Günleri adı altında tanıtıma gelen onlarca otel işletmeleri öğrencilerle yüzyüze görüşüp form doldurtmakta ve öğrencilere birebir iş imkanı sağlamaktadır. Bunun dışında merkezde her adım başı kafe ve restoran olduğundan yine buralarda da bir çok öğrenci çalışabilmektedir.

Son Olarak 

Son olarak kendi adıma Alanya'da öğrenci olmaktan mutluyum. Gelecek arkadaşlar için de çok sıkı bir araştırma sonunda gelmeleri faydalı olacaktır. Eğer sosyalliği seven biriyseniz tam size göre bir yer Alanya çünkü bazen, öğrenci olacağınızı unutup bir turist gibi tatilde olduğunuzu hissedeceksiniz.


Bunlar İlginizi Çekebilir