Özlem M.
YazarÖzlem M.
516 görüntülenme
3 dakika okuma süresi
Ara 8, 2020

AHA ne işe yarar?

Cildimiz için kullandığımız asitler 2 ye ayrılır. AHA ve BHA. Biz önce AHA ları yani alfa hidroksi asitleri inceleyeceğiz birlikte.

 Cilt için kullanılan asitlerin çoğu meyve türevli karboksili asitlerdir. Ancak çoğu üründe meyvelerden alınan doğal asitler yerine laboratuarlarda üretilen sentetik asitler kullanılıyor. Çok zayıf asitler olmalarıyla birlikte ürünlerin içinde cilde zarar vermeyecek miktarda ekleniyor. Bu nedenle kullanımında herhangi bir sorun yok. Ancak hassas cilde sahipseniz ya da cildinize ilk defa asit kullanacaksanız ürünlerin içeriklerini inceleyip içerisinde daha az oranda asit bulunduran AHAlı ürün tercih etmelisiniz.

AHA lar sırasıyla laktik, mandalik, glikolik, sitrik, malik ve tartarik asitlerdir. Gelin şimdi hangi asidin ciltte nasıl bir etkisi var onu inceleyelim.

1) Glikolik Asit:

▪️Cildin yüzeyini nemli tutar

▪️cildi ölü derilerden arındır ve pürüzsüz yapar

▪️lekelerin rengini açar

▪️cildin sıkılaşmasına yardımcı olur

▪️cilde esneklik ve yumuşaklık verir

▪️cilt tonunu aydınlatır

▪️cildin daha canlı görünmesini sağlar

▪️komedonlara iyi gelir

▪️ince çizgilerin görünümünü hafifletir

 Molekül boyutu diğer AHA türlerine göre daha küçüktür bu da 1 gramına daha fazla asit molekülü girmesi anlamına gelir. Bu yüzden diğer asitlere göre daha fazla tercih edilir ve daha etkili sonuç sağlar. Koyu lekeler ve cilt sarkması probleminde etkisinin görülebilmesi için en az %5 oranında kullanılması gerekiyor ancak yukarıda saydığım diğer cilt problemleri için daha az yoğunlukta asit içeren ürünler kullanılabilir. Doğada şeker kamışında bulunuyor ama başta da belirttiğim gibi ürünlerin içinde sentetik olanı kullanılıyor.

2) Laktik Asit:

Aslında laktik asit glikolik asitin yaptığı bütün işleri yapar ancak molekül boyutu glikolik asitten daha büyüktür. Bu durumu şöyle açıklayacak olursak glikolik asitin molekül boyutu daha küçük olduğu için 1 grama daha fazla asit molekülü düşüyor ,yukarıda da açıkladım aslında, 1 gramda daha fazla asit molekülü olması demek daha etkin bir asit demek daha güçlü bir asit demek. Bu yüzden laktik asit aynı işleri yapmasına rağmen daha yavaş yapıyor bu bir dezavantaj olarak görülsede aslında durum öyle değil. Çünkü cildi irrite etme ihtimali de daha düşük. Hassas ve sorunlu bir cilde sahipseniz glikolik asit yerine laktik asit tercih etmelisiniz.

3) Mandelik Asit:

Molekül boyutu en büyük AHA çeşididir. Yavaş çalışır ve zayıf olduğu için irritasyon ihtimali çok düşüktür. Kuru ciltler için kullanıma daha uygundur çünkü ciltteki yağ miktarını arttırır yağ üretimini aktive eder nemlendirici özelliği yüksektir.

4) Malik Asit:

Genellikle ürünlerde tek başına kullanılmaz. Glikolik asit ve laktik asit gibi etkin değildir. Molekülleri çok daha büyüktür. Ancak antioksidan özelliği vardır ve diğer etkili asitleri destekleyici olarak ürünlerin içeriğinde bulunur.

5) Tartarik Asit:

Tartarik asitin asıl görevi diğer asitlerin görevini daha iyi yerine getirebilmeleri için ihtiyaç duydukları PH dengesini sağlamak. Yani malik asit gibi bir yancı destekleyici. Ama yüksek konsantrasyonda kullanıldığında ciltten ölü derileri atmakta çok başarılı bir asit.

6) Sitrik Asit:

Sitrik asitin pH değeri 2.2 olarak bilinir. Diğer asitlerle kıyaslandığında pek iç açıcı bir değer değil. Bu yüzden irritasyona ve cildin hassaslaşmasına beden olur. Ürünlerde pek fazla bulunmaz. Tartarik asit gibi pH dengeleyicidir. Eğer cildiniz hassassa az bir miktar bile Sitrik asit içeren ürünlerden kaçınmanızda fayda var.

https://prechemeng.blogspot.com

Bunlar İlginizi Çekebilir