Furkan Zengin
YazarFurkan Zengin
477 görüntülenme
3 dakika okuma süresi
Ara 26, 2019

25 Nisan 1915 Çanakkale'nin uzun savaşının en uzun günü


18 Mart'ta Çanakkale Boğazı'nı geçmeye çalışan başarısız müttefikler, denizdeki mayın temizlemesinin ancak boğazın her iki yanındaki topçu bataryalarının susturulmasıyla mümkün olacağını fark ettiler. Müttefik Donanması Marmara'ya ancak Türk topçuları susturulduktan sonra ulaşabilirdi. Kara operasyonları kaçınılmazdı çünkü Donanma bunu tek başına yapamadı. Mısır'da birlikler birikmeye başladığında, planlar çok uzun sürdü.

Ve hikaye geldi. 25 Nisan 1915'te uygulanan iniş planı, donanma ve kara kuvvetleri arasında tam koordinasyon eksikliğinden kaynaklanan bir dizi süreksizlik nedeniyle kaosa başladı.

İniş için belirlenen S, V, W, X ve Y plajları, Bölüm 29 ve Büyük Britanya Kraliyet Bölümü'nden birimlere sahip olmalıdır. Seddülbahir, Hamilton, V Sandy, Tekke Körfezi, W Plajı, Twin Körfezi, X Plajı ve S Sandy Plajı, Zigindere, Ertuğrul Körfezi ve Ölü Körfez Saritepe'nin ağzındadır. . Ayrıca Gelibolu yarımadasının kuzey Anadolu yakasında bulunan Kumkale ve Bolayir / Saros muhteşem yerler olacak.

Anzaklar Kabatepe'den çıkacaktı, ancak asıl sonuçları Seddülbahir, İlyas Burnu ve Ölü Körfez'in Türkleri güçlerini paylaşmaya ve paylaşmaya zorlamasıydı. Kabatepe'nin kuzeyine inen Anzak, Maltepe'ye ulaşmak istiyor. Plan yapılsaydı, Türk yedek kuvvetleri gerçek iniş noktası belirlenene kadar güneye gidemezdi.

Bulmacaların sınırlı da olsa çalıştığını göreceğiz. Fransız maruziyetinin Anadolu yakasına etkisi dahil. 15. Anadolu Birliği'nin 3. ve 11. bölgelerinden askerler topraklandığında, yarımadada kendilerini güçlendirmek için ilk gün kulaklarını örtmek zorunda kalacaklardı.

İngiliz ve Fransız birlikleri Gelibolu Yarımadası'na gönderildikten sonra, olaylar hakkında bilgi Port von Sanders genel merkezine akmaya başladı. Sabah 5'te uyandılar ve Müttefiklerin Kabatepe, Seddülbahir, Cape Tekke ve Ölü Körfez'e indiğini ve her zaman Kumkale, Besige Körfezi ve Boleria'ya gitmeleri gerektiğini bildirdiler.

Müttefik isyanının Cezayir-Saros bölgesi olacağına inanmaya takıntılı olan Port von Sanders, iniş girişiminde herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, Bölüm 4'e derhal transfer edilmesini emretti.

Liman von Sanders ile karargahta çalışan Alman kaptan Carl Mühlmann şöyle açıklıyor:

Liman Ne yazık ki, liman çok canlıydı ve karargahta kalmak ve gerekli telefon bağlantılarını yapmak yerine atına atladı ve Bolayir yakınlarındaki tepelere tırmandı. Ne yazık ki, tüm raporlar bir iki saat ertelendi ve şehir merkezi ile şehir merkezi arasındaki trafik daha da kötüye gidiyor.

Sanders, etkili bir karar vermeden 27 Nisan'a kadar Boleria'da zaman geçirecekti. Yanlış eylemlerinden biri, askeri eylem savaşının olmadığı Boleria'ya başka bir bölüm göndermekti, ancak güney yarımadası ve Ariburnu yanarken savaş gemileri her an manevra yaptı.

Sanders, 27 ve 28 Nisan'a kadar düşman Arıburnu ve Seddülbahir'e kadar bu durumla başa çıkmak için hala birleşmiş durumdalar. Güney'i hatırla:

25 Nisan'da von Sanders Limanı dikkatini Saraybosna'ya odakladı ve güneye asker göndermeyi reddetti ve Müttefiklerin nefes almasına neden oldu.

Bunlar İlginizi Çekebilir